Paylaşmak Güzeldir..

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ülke ve Antalya’da kültür turizminin kalbinin Side olduğunu söyledi. Bakan Ersoy,” Ülkemizde İzmir Efes’ten sonra   77 yıldır en uzun soluklu kazı çalışması Side Antik Kent’te yapılıyor.

Side Antik Kenti Ziyaretçi Karşılama Merkezi Açılışını yapan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Side Antik Kentte 1947 yılında İzmir Efesten sonra en uzun soluklu kazı çalışmasının yapıldığı tarihi ören yerinin Side Antik Kent olduğunu kaydetti.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, konuşmasında şu bilgileri verdi: ‘ ‘Side Antik Kentte 1947 yılında Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel, Prof. Dr. Jale İnan ile devam ettirilen 77 yıldır aralıksız kaz çalışmasının yapıldığı nadir tarihi ören yerlerinden biri de Side Antik Kenttir Antik kentte kazı çalışmasını günümüzde son 5 yıldır 4 aydan yılın 12 ayına yayarak Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Side Kazı Başkanı Prof. Feriştah Alanyalı tarafından düşürülüyor. Önümüzdeki 4 yıl içinde tüm ören yerlerinde kazı çalışmasını yüzde 2’den yüzde 30’a çıkaracağız. Side’nin toprak altındaki arkeolojik varlık zenginliğinin gün yüzüne çıkması için bakanlık olarak her zaman destek verdik. Vermeye de devam edeceğiz.”

Açılış Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Abdurrahman Büyükkeskin / Haber

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours