CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar; ‘Zarar Gören Çiftçinin Kredi Borcunu Erteleyin’

Paylaşmak Güzeldir..

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, 5 Mart 2024 Salı günü Antalya’nın Kumluca, Demre, Manavgat ve Alanya ilçelerinde yaşanan hortum ve fırtına felaketi sonucu sera ve tarım alanları zarar gören çiftçilerin zararlarının tespiti ve giderilmesini TBMM gündemine taşıdı. CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yanıtlanması için verdiği soru önergesi sonrası yaptığı açıklamada şu açıklamalarda bulundu;

HORTUMDAN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİNİN KREDİ BORCUNU ERTELEYİN

“5 Mart 2024 Salı günü Antalya’nın Kumluca ve Demre ilçelerinde yaşanan hortum felaketi sonucu çok sayıda sera, tarım arazisi, konut, işyeri ve altyapı tesisi zarar gördü. Aynı tarihlerde Antalya’nın doğusunda yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle Manavgat ve Alanya ilçelerinde de sera ve tarım arazileri zarar görmüştür. Ekonomik kriz ortamında çiftçinin tekrar üretime başlaması için vergi borçları, kredi borçları ertelenmeli ve faizsiz kredi sağlanmalıdır.

SİGORTASIZ ÇİFTÇİNİN ZARARI DA KARŞILANMALI

Zarar gören çiftçilerimizin, tüm kayıpları için TARSİM’li olmak bir kriter olmaktan çıkartılmalıdır. Mülkiyet sorunları yüzünden ÇKS belgesi olmayan ve bu yüzden TARSİM yaptıramayan çiftçilerimizin de zararı giderilmelidir. Bakanlık sigortalı, sigortasız ayrımı yapmadan tüm çiftçilerimizin zararlarının karşılanması için çalışma yapmalıdır, bundan önceki afetlerde unuttukları çiftçiyi, şimdi hatırlamayacaklarsa ne zaman hatırlayacaklar.”

CHP’li Coşar verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

Adı geçen ilçelerimizde yaşanan hortum ve fırtına nedeniyle zarar gören sera ve tarımsal alan sayısı nedir?

Zarar gören sera ve tarımsal alanların kaçı TARSİM kapsamındadır? TARSİM kapsamında olmayan alan nedir?

Yaşanan hortum ve fırtına nedeniyle zarar gören sera ve tarımsal alanlarımızdaki hasarın giderilmesi için TARSİM dışındaki üreticilerimizi de kapsayacak mıdır? TARSİM’i olmayan üreticilerimizin de zararının giderilmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

Yaşanan hortum ve fırtına nedeniyle zarar gören sera ve tarımsal alanların üreticilerin kullandıkları kredi ve vergi borçları ödemelerinin ertelenmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

Felaketten zarar gören üreticilerin yeniden üretime başlaması için sıfır faiz imkanı ile kredi kullanmalarına imkan sağlanmasına yönelik çalışmanız var mıdır?    

Haber Merkezi

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours