Akdeniz Bölgesinin En Büyük Kütüphanesi

Paylaşmak Güzeldir..

Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen “Buyur bi de burdan bak persfektif” programına konuşmacı olarak katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, gençlerin en çok kütüphanelere ihtiyaç duyduğunu belirterek, 2009 yılında hiç kütüphanesi olmayan Kepez’in bugün 22 kütüphaneye sahip olduğunu bildirdi.

Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) tarafından Antalya’da, “Buyur bi de buradan bak persfektif” programı gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen programa katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Türkiye Yüzyılında Kütüphanecilik” konulu bir konuşma yaptı.  Tütüncü, geçmişte olduğu gibi gelecek nesiller için kütüphanelerin önemine değindi. Bilgi çağı olarak bilinen bu çağı beyin çağı olarak gördüğünü belirten Başkan Tütüncü, “Bilgi zaten var. Yeni bilgileri de üretmeye ihtiyacımız var. Onu da beyinle yapıyoruz. O yüzden düşünmek, sorgulamak, araştırmak, incelemek son derece önemli. “ dedi.

KÜTÜPHANELER BELLEK MERKEZİ

Üniversiteli gençlerin en çok kütüphanelere ihtiyaç duyduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Kütüphaneler ders çalışmanın, kitap okumanın ötesinde bir bellek merkezidir. Kütüphaneler medeniyetlerin birikimlerini geçmişten gelecek kuşaklara taşıyan bir derin dondurucudur. Dünyanın her yerinde hangi medeniyet olursa olsun öncelikle kütüphaneleri kurmuşlar. Bir medeniyet yok edilmek istendiğinde de yapılan ilk şey kütüphaneleri yakıp, yıkmak, yağmalamak olmuş. “diye konuştu.

AKDENİZ BÖLGESİNİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ

“Bizde Kepez Belediyesi olarak, ‘Türkiye Yüzyılı’ dediğimiz Cumhuriyetin 2. Yüzyılında gençlerin yepyeni medeniyet tasavvuruyla hareket edeceklerine inandığımız ve bilgiye ihtiyaçları olduğunu düşündüğümüz için kütüphanecilikle ilgili son derece güzel çalışmalar yaptık” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Tütüncü, “2009 yılında hiç kütüphanesi yokken bugün 22 kütüphanesinde milyonlarca kitaba sahip bir Kepez var.  Üniversiteye çok yakın noktada hemen Gülveren konutlarının yanında Akdeniz bölgesinin en büyük kütüphanesini kurduk. 1 milyon kitap kapasiteli kütüphane, 365 gün 24 saat sizlerin emrinde… Dokumapark içindeki, Cemil Meriç Kütüphanesi’nin de 365 gün 24 saat açık. Biz kütüphaneler kurmaya, bilgiyi artırmaya, gelecek kuşakların yepyeni bilgiler üreteceği harika mekanlar üretmeye devam edeceğiz. Geçlerimize yepyeni vizyonlar açacağız. O açtığımız vizyonları takip eden geçlerde Türkiye’nin 2. Yüzyılını, Türkiye yüzyılını çok daha anlamlı hale getirecek. Bu çağda yapmamız gereken; böylesi gelişmişlik seviyesinde kendimizi yepyeni bilgilerle donatmak ve ufku çok geniş gençler olarak toplum içinde yerimizi almaktır. “ dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours