Düzensiz Göçle Mobil Mücadele

Paylaşmak Güzeldir..


Vali Hulusi Şahin, düzensiz göçle mücadele kapsamında Kepez Kent Meydanı’nda oluşturulan Mobil Göç Noktasındaki incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Göç İdaresi Başkanlığı tarafından düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla başlatılan Mobil Göç Noktası uygulamasının yaklaşık bir aydır Antalya’da hizmet verdiğini açıklayan Vali Şahin, 2’si kent merkezinde, 1’i Alanya’da kurulan Mobil Göç Noktası araçlarında, yabancı uyruklu kişilerin durumlarının hızlı bir şekilde kontrol edildiğini ifade etti.


Mobil Göç Noktalarıyla Sorgulama İşlemleri Hızlanacak
Vali Şahin, “Hedefimiz turizmimizi, tarımımızı baltalamadan, şehrimize yasa dışı yollarla giren yabancılara göz açtırmamaktır. Yasa dışı şekilde şehrimizde bulunan yabancıların güvenlik ekipleri tarafından İl Göç Müdürlüklerine götürülmeleri zaman kaybına neden oluyordu.


Artık Mobil Göç Noktalarıyla düzensiz göçmen sorgulamaları daha hızlı yapılabilecek. Mobil Göç Noktasında yapılan sorgulama neticesinde ülkemizde yasa dışı kaldığı tespit edilen kişiler, hemen sınır dışı edilmek için geri gönderme merkezlerine sevk edilecek.” dedi.


Ciddi Tedbirler Alıyoruz
Yasa dışı ticari faaliyet yürütenlere karşı da çok sıkı tedbir aldıklarını vurgulayan Vali Şahin, “Antalya’da yaşayan yerleşik yabancı sayısı, 125 bin. Bu sayı bir önceki yıla göre, çok ciddi bir azalış gösterdi. 167 binden 125 bine inmiş durumda. Antalya’da en çok ikamet izni alanların başında sırasıyla Rusya Federasyonu, Kazakistan Cumhuriyeti, Ukrayna, Almanya Federal Cumhuriyeti ve Kırgız Cumhuriyeti uyruklu kişiler yer alıyor. Yabancılar, ikamet izni alarak ülkemizde yasal kalış şartlarını yerine getirmiş olsalar da ikamet izni sahibi olmak bu kişilere herhangi bir ticaret yapma hakkı vermez. Bunun için Çalışma Bakanlığı’ndan izin almaları gerekiyor. Eğer böyle bir ticari faaliyette bulunuyorlarsa, taksicilik, berberlik yapıyorlarsa, güzellik salonu işletiyorlarsa; bu suçtur. Bunlarla ilgili çok sıkı tedbirler alıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız da izinsiz ticari faaliyette bulunan yabancıları emniyet birimlerimize ihbar edebilirler. Hep birlikte ve büyük bir kararlılıkla düzensiz göçle mücadele etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Antalya Valiliği / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours