İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya; “Antalya’da şehir vergisi uygulanmalı”   

Paylaşmak Güzeldir..

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM’de şehir vergisi konusunu gündeme getirdi. Nüfusu yaklaşık 2,7 milyon olan Antalya’nın turizm sezonunda nüfusun 9 katına hizmet verdiğini dile getiren Kaya, şehrin merkezi hükümetten aldığı katkının yetersiz olduğunu vurguladı. İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, şehrin daha etkin bir şekilde kalkınabilmesi için dünya genelinde başarıyla uygulanan bir modeli önerdi.

Dünya genelinde birçok ülkede başarıyla uygulanan şehirde konaklayan yerli ve yabancı turistlerden alınan şehir vergisi modelinin ülkemize de uygulanması gerektiğini belirten Milletvekili Kaya, bu verginin yalnızca ilgili şehrin altyapısı ve kalkınması için kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bu şehir vergisinin 1 euro olabileceğini belirten Milletvekili Kaya, günlük konaklama ücretinden alındığı takdirde, Antalya için yılda yaklaşık 200 milyon euro gibi önemli bir kaynağın oluşabileceğine dikkat çekti ve bu gelirin şehrin altyapı ve kalkınma projelerine yönlendirilmesinin Antalya için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Antalya’da faaliyet gösteren birçok otel işletmecisi ve zincir marketin, yerel belediye hizmetlerinden faydalanmalarına rağmen vergi levhalarının İstanbul veya Ankara’da olması nedeniyle vergilerini Antalya yerine diğer şehirlere ödediğini belirten Milletvekili Kaya, bu durumu Antalya’ya yapılan bir haksızlık olarak değerlendirdi.

Maliye Bakanlığı’nı göreve çağıran Milletvekili Kaya, gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve Antalya’nın hak ettiği payı alabilmesi için adım atılmasını talep etti. Şehir vergisi modelinin hayata geçirilmesiyle Antalya’nın daha adil bir şekilde kalkınabileceğini vurgulayan Kaya, bu önerisinin Antalya’nın ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

(Haber Merkezi)

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours