Kepezde ustaya yakışır yol yapımı

Paylaşmak Güzeldir..

Kepez Belediye Başkanlığı görevinde 15. yıla giren Başkan Hakan Tütüncü, ustalık dönemine yakışır bir yol çalışması gerçekleştirdi. Masa Dağı’nda açılan 60 metrelik imar yolu, çevre yolu ayarında bir yatırım oldu.

Kepez Belediyesi, Masa Dağı’nın zorlu coğrafi şartlarını dördüncü kez ortadan kaldırarak, bir imar yolunu daha açtı.  Yapımı tamamlanan bulvar büyüklüğündeki bu yollar, şehrin ulaşımını rahatlatan yatırımlar oldu.  
Başkan Hakan Tütüncü, görev yılları içerisinde Büyükşehir ve Karayolları bütçesiyle yapılabilecek yol yapımı yatırımlarına imza attı.
Kepez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, genişlikleri 20, 25,30, 35, 45 ve 60 m (metre)  arasında değişen ilçenin iki yakasını birbirine bağlayan, trafiğini rahatlatan ve ilçenin planlı şekilde şehirleşmesinin önünü açan caddeleri şehre kazandırdı.

 YOL İÇİN DAĞLAR AŞILDI

Bu caddelerin bir bölümü, Antalya Şehir Hastanesi’nin bulunduğu ve 2B ile ilgili mülkiyet sorununun çözümünden sonra site tipi konut yapımının arttığı Masa Dağı bölgesinde açıldı.
Fen İşleri Müdürlüğü, bu yolları inşa ederken de Masa Dağı’nın sert kayaç yapısıyla mücadele etti. Müdürlük ekipleri, iş makinelerinin yardımıyla dağı, adeta peynir kalıbı gibi keserek ve çukurları dolgu malzemesiyle doldurarak Alparslan Türkeş Bulvarı, Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez Caddesi ile Zeytin Dalı Şehitleri Caddesi’ni şehrin ulaşım ağına ekledi.

MASA DAĞI’NA ÇEVRE YOLU

Fen İşleri Müdürlüğü, bölgenin zorlu coğrafi şartlarıyla dördüncü kez mücadele ederek, bölgenin trafik yükünü taşıyacak olan 60 metrelik imar yolunu inşa ediyor. Bu imar yolu, ilçenin doğu yakası ile şehir hastanesinin bulunduğu Masa Dağı bölgesini, şehirlerarası karayolu olan Antalya Bulvarı Korkuteli Kavşağı’na bağlamasından dolayı önemli bir ana trafik ulaşım güzergâhı olacak.  

Antalya Bulvarı’nın trafik yoğunluğunu azaltacak olan yolun sıyırma, kazı ve doldurma işlemleriyle ilgili toprak işleri tamamlandı.  İş makineleriyle toprak yüzeyi kazılarak yol tabanı oluşturuldu. Yol güzergâhındaki çukurlar ise hafriyatla dolduruldu.  Daha sonra yola enine ve boyuna eğim verilerek, ince tesviyesi yapıldı.

17 BİN M3 KAZI, 123BİN M3 DOLGU

Fen İşleri Müdürlüğü, 60 metrelik yolun tabanını oluşturabilmek için 17 bin m3 (metreküp)kazı, 123 bin m3 de dolgu çalışması yaptı.  Kazı çalışmasında çıkan hafriyatı kamyonlar 1133 kez sefer yaparak taşıdı. Dolgu çalışması sırasında ise kamyonlar 8 bin 205 kez mesai yaptı.
Fen İşleri Müdürlüğü, tesviye yüzeyi üzerine kum, çakıl, taş kırığından oluşan malzemeyi sererek, yolu asfaltlanmaya hazır hale getirdi. Yola, altyapısı sağlam hale gelinceye kadar geçici olarak sathi asfalt serildi. Yolun rampa bölümüne ise sürüşün emniyetli olması için sıcak asfalt döküldü.

YOLUN YAPIMINDA SONA GELİNDİ

Kepez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, 60 metrelik imar yolunu, Korkuteli Kavşağı’na bağlayacak olan Duacı Mahallesi yolu 9000 Sokak’ta, kavşak düzenlemesi, genişletme ve asfalt çalışmasını da önümüzdeki aylarda yapacak.  Çevre yolu görevi görecek olun yolun inşası, bordür, şerit çizgileri, oto korkuluk aksesuarların yapımıyla tamamlanacak.

ŞEHİR HASTANESİNE ANA ARTER YOL

Fen İşleri Müdürlüğü, Masa Dağı’nın doğu bölümünde yer alan ve Göçerler Mahallesi’nin kuzeyinden geçen 60 metrelik imar yolunu genişliğini 20 metre olacak şekilde açtı.
Uzunluğu 4 bin metre olan Masa Dağı Çevre Yolu, 1400 yatak kapasiteli Antalya Şehir Hastanesi ‘ne ulaşımı kolaylaştıracak.

ZAMAN VE YAKIT TASARRUFU

Yapımı büyük oranda tamamlanan çevre yolunu kullanacak olan sürücüler, Hasan Hüsnü Erdem Caddesi, Şehit Erdoğan Sönmez Caddesi, Mehmet Fatin Gökmen Caddesi ve Ulubatlı Hasan Caddesi’ni kullanarak, ilçenin doğu bölümündeki mahalleler ile Varsak bölgesine gidilebilecek. Yine bu caddeler kullanılarak Varsak bölgesinden ve ilçenin doğu yakasından şehir hastanesine, Antalya Burdur, Antalya-Korkuteli ve Denizli Karayolu ile Batı Çevre Yolu’na ulaşılabilecek. Yeni çevre yolu, 2431 Sokak ile Fatih Mahallesi bölümünden Antalya Bulvarı’na ulaşım imkanı sunuyor. Masa Dağı Çevre yolu, şehrin iki yakası arasında ulaşım mesafesini kısaltması, zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacak.

Kepez Belediyesi / Bülten

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours