Zeybek, “Yangın zararları hala giderilmedi”

18 Kasım 2021 14:19
Zeybek, “Yangın zararları hala giderilmedi”

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek ve 22 milletvekilinin imzası ile verilen Manavgat Orman Yangınının sebepleri ve ihmallerin araştırılmasına dair CHP Grup Önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, 8 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 28 Temmuz 2021 tarihinde başlayan ve on gün süren Manavgat, Gündoğmuş, Akseki, İbradı ve Alanya yangınlarında yaşanan ihmallerin ve alınacak önlemlerin araştırılması talebiyle verdiği meclis araştırma önergesi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Zeybek, 75 bin hektar tarım ve orman alanının kül olduğu, sekiz vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 59 mahallenin zarar gördüğü Manavgat yangınının ihmallerle dolu olduğunu vurguladı.

CHP’li Zeybek, Manavgat yangının ilk iki günü yangın söndürme uçağıyla müdahale yapılmadığını ifade ederek, “İlk günü havadan hiç müdahale olmadı ancak ikinci gün helikopterlerle müdahale edildi. Üçüncü gün başlayan yangında, yangın söndürme uçakları çok yetersizdi. Şunu düşünebiliyor musunuz: Türkiye'nin envanterinde kayıtlı 1 tane yangın söndürme uçağı yoktur. 3 tane uçak kiralandığı söylendi ama ilk iki gün gelmediği gibi on gün süresince yangın bölgesindeydim, günde bir sefer, iki sefer yangın müdahalesinde bulunuldu bu uçaklar tarafından. Maalesef, yerleşim bölgelerini koruyacağız diye havadan müdahaleler sonlandırıldı” şeklinde konuşarak şunları söyledi:

“Ne zaman yerleşim bölgelerine yangın yaklaştı, havadan 1-2 tane uçak gelip ki her birinin arasında dört beş saatlik süre vardı, asla iki saatte 2 uçak o yangına müdahale edemedi. Neden? Neden bizim bir tane uçağımız yoktu? Türk Hava Kurumunun 6 tane uçağı 2019 yılında çalışır haldeyken 2021 yılında neden çalışmıyordu? Bunları araştıralım, nerede eksiğimiz var bunu tespit edelim. Ciğerlerimiz yandı orada, orada insanlarımız yandı; yazık değil mi? yangının 2'nci günü Tarım ve Orman Bakanı basına bir açıklama yaptı ‘Manavgat yangını kontrol altına alındı’ dedi, o gün 7 tane mahallemiz yandı, en çok yangının olduğu gün o gündü. En çok yangın ‘Yangın kontrol altına alındı’ dediği gün oldu. Böyle bir açıklama olabilir mi? Alınmayan tedbirler örtbas edilerek bu yangınlarla biz mücadele edemeyiz.”

Geçtiğimiz hafta, bütçe görüşmeleri sırasında, Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesi görüşüldü, yangın söndürmeyle ilgili bütçeden hiçbir ödenek ayrılmadı. Belki Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinden ayrılır mı, bilemiyoruz ama şimdiden bütçeye dâhil etmek gerekirken maalesef yapılmadı.”

Yangından etkilenen bölgelerdeki insanlarımız perişan hâlde, ihtiyaçları giderilmedi, bina yapımlarına başlanmadı. Meyve bahçeleri zarar görenlerin şimdiye kadar zararlarının yüzde 6'sı giderildi oysa bunu devlet karşılayacaktı. ‘Yüzde 60'ını devlet, yüzde 40'ını vatandaş karşılayacak’ denilen zararlarda ise ‘Yüzde 60'ını vatandaş karşılayacak, yüzde 40'ını devlet karşılayacak’ denilmektedir. Bu vatandaşlarımıza yazık edilmektedir.”

HABER MERKEZİ

 

 

Kaynak : akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle