KALEM VE BEN

13.11.2021 10:42

Kalem bir güçtür. Doğru, gerçekçi, tarafsız kullanıp kimseyi kendine göre yargılamayıp eleştirmediğin zaman kendini gösterir. Eleştiriye gelince eleştirdiğin kişinin ve de olayların kendilerine göre haklı olduğu tarafları çiğnemeden, hukuk çerçevesini geçKalemi tek taraflı görmemek gerekir. Güç olduğu kadar başa beladır da. Sözün izahı yoktur. Zaman içerisinde unutulabilir. Ama kalemle yazdığın yazı kalıcıdır. Ne zaman bakarsan bak unutulmaz.

 " Akıl unutur kalem unutmaz."

Hep sen eleştirmeyeceksin seni de eleştirecekler. Hep senin yazdığın yazı savunduğun fikir doğrudur anlayışı içinde olaylara bakmaman gerekir. Eleştiriye açık olman gerekmektedir. Çünkü "akıl akıldan üstündür" anlayışını bi yerde kabullenmek gerekmektedir.

Madalyonun hep tek taraflı olmadığını öteki yüzünü hatırlamadan bilmiyorsan bile öğrenmede fayda vardır. Kalemi kullanırken gerçekçi olmak en önemli unsurlardan biridir. Ama gerçeklerden sapmadan yazan kişiler bile bazen yanlış bir duyum alarak gerçeklerden sapabilir. Aldığın duyum yıkıcı, zedeleyici ve toplum içerisinde olumsuz etkiler yapan duyum değil ise onu bu hatasından dolayı yargılamamak gerekir.Yargılarsan eleştirirsen yıkıcı olur. " Fazla naz aşık usandırır."

Ben 65 yaşındayım bu yaşa kadar öğrendiğim en önemli tek şey  HERKES EKTİĞİNİ BİÇER.

Toplum tarafından kabul görmen yazdığın yazının okunması önemlidir. Alaka ve ilgi görmen bir habercinin, makale yazarının onurudur. Yazdığın yazı bugün olmasa bile yarın hakkını alacaktır. Bizim gibi yerel gazetelerde yazmak internetin, bilgisayarın icadı ile sınır atlamıştır. Geçmiş zaman oluyor traji yüksek bi gazeteye yazmak istediğim. İlk tanıştık bende yerel gazete yazarıyım gazetenizde yazarıyım gazetenizde yazmak istiyorum dedim döndü ve bana dedi ki: " Yazar yazardır. Yazarın yerlisi, ulusalı, uluslararası olmaz." Bu söz belki o günün şartlarında biraz fazla toleranslıydı . Fakat internet icat olduktan sonra yeri buldu.

YAZAR YAZARDIR.