“Daha Güzel Bir Dünya İçin Kitap Okuyacağız’’

08 Eylül 2021 14:27
“Daha Güzel Bir Dünya İçin Kitap Okuyacağız’’

Akseki’de gerçekleştirilen kitap okuma etkinliğine çocuklar ve aileleri katılıyor. Aksekili Elif Ceylan, evinde okunmamış kitapları çocuklar için kendi bütçesinden onlara kitaplık yaptırarak, Akseki İlçesi’nin TOKİ Konutlarında kitap okuma etkinliği yapıyor. 

Üniversite Öğrencisi Elif Ceylan, yaz aylarında Akseki’de, kış aylarında ise İstanbul’da kaldığı için 3 Aylık bir zamanda çocuklar ile vakit geçiriyor. Çocuklar ablaları ile kitap okurken, okuduğu kitabı anladığı yere kadar ablalarına anlatıyor.

Elif Ceylan konuşmalarında şunları belirtti;

‘’Herkese iyi okumalar. Ben İlköğretim Matematik öğretmenliği 3.sınıf öğrencisi Elif Ceylan. Kitap okumakla ilgili sayısız özlü söz var ama bunların hiçbiriyle başlamayacağım konuşmama. Öncelikle Kitaplar bana kendimi iyi hissettirdiği için onları okuyorum. İyi yazılmış olan kitaplar beni olduğum yerden soyutlayıp bambaşka yerlere götürüyor, iyi kitap diyorum çünkü her kitap bunu bana yaşatamıyor. Ayrıca alanımla ilgili okuduğum kitaplar da geleceğimi şekillendirmemi sağlıyor. Kendimi geliştirme ve ideallerimi gerçekleştirme sürecinde kitaplara ihtiyacım olduğunu bildiğim için onları hayatımın önemli bir parçası olarak görüyorum. Her gün en az yarım saatimi kitap okumaya ayırıyorum ve okumalarım sırasında mutlaka notlar alıp önemli bulduğum cümlelerin altını çiziyorum çünkü alelade bir şekilde okumuş olmayı istemiyorum. Aynı anda 2 kitap okuyorum. Bu kitapların biri diğerine nispeten daha kısa oluyor ve onu dışarıda boş bulduğum zamanlarda okuyorum (örneğin metroda otururken)

Doğan Cüceloğlu’nun “Öğretmen Olmak” kitabını okurken öğretmen olmadan çocuklara nasıl bir faydam dokunabilir diye düşünmeye başladım, onların hayatlarına ufak da olsa bir dokunuş yapmalıydım. Ne yapabilirim diye düşünürken onlara fayda sağlayacak en büyük şeyin kitaplar olduğuna ve onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmam gerektiğine karar verdim. Evde okunmuş olan kitapları topladım, kitapçılardan yeni kitaplar aldım. Daha sonra küçük bir kitaplık yapmak için gerekli aletleri ve tahtaları buldum ve yardım alarak görmüş olduğunuz rafları yaptık. Bir an önce bitmesini istediğim için detaylı düşünemedim ama ilerleyen zamanlarda daha güzel ve kullanışlı bir alan oluşturmak istiyorum.

Çocukların projeme katılım sağlayıp sağlamayacağı konusunda tereddütlerim vardı bu yüzden onları güdüleyecek bir şey bulmam gerekiyordu. Ben de kitap okuma saatine katılan daha sonra okuduğundan anladığı kadarıyla kitabı anlatan herkese küçük bir hediyem olacağını söyledim. İşe de yaradı. Her gün en az yarım saat birlikte kitap okuyoruz.

Okulum İstanbul’da olduğu için okumaya artık bensiz devam ediyorlar. Çocuklara yeni ve faydalı bir alışkanlık kazandırabildiğim için gerçekten çok mutluyum’’ dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak : akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle