Arı’dan Bakan Elvan’a soru önergesi

08 Eylül 2021 14:48
Arı’dan Bakan Elvan’a soru önergesi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı,  konaklama hizmeti sunan otel veya pansiyon işletmelerine yüzde 8 oranında uygulanan KDV oranı ev veya villasını kiraya verenleri için yüzde 18 olarak uygulanarak turizmde KDV mağduriyetine sebep olduğunu söyledi. Milletvekili Arı, konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Kaş ve civarında bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı yaptığı açıklamada “Pandemi öncesi yaz tatillerini otellerde geçirmeyi tercih eden tüketici grubu pandemiyle birlikte tercihlerini değiştirmiş artık daha güvenli olduğu düşüncesiyle sezonluk/aylık/günlük ev veya villa kiralamayı tercih etmiş ve etmektedir. Ancak aynı sektörde faaliyet gösterip benzer konaklama hizmeti sunan otel veya pansiyon işletmelerine yüzde 8 oranında uygulanan KDV oranı ev veya villasını kiraya verenleri için yüzde 18 olarak uygulanarak turizmde KDV mağduriyetine sebep olmaktadır ki ev veya villasını kiraya verenler bu mağduriyetinkendileri içinde yüzde 8 olarak uygulanarak giderilmesini talep etmektedirler” dedi.

Açıklamasında “Yaklaşık bir buçuk yıldır beraber yaşadığımız Koronavirüs pandemisi hayatımızdan tamamıyla çıkmasa da aşının yaygınlaşmasıyla birlikte virüsünetkisinin azalacağı umuduyla gündelik rutinlerimize dönmeye başladık. Ancak bazı sektörlerde hayatın normalleştiğini söylemek zor. Bu sektörlerden birisi de turizm sektörüdür. Bacasız sanayi olarak adlandırılan ve ülkemize ciddi bir döviz girişi sağlayan bu sektör, maalesef pandemiden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Pandemi öncesi yaz tatillerini otellerde geçirmeyi tercih eden tüketici grubu pandemiyle birlikte tercihlerini değiştirmiş artık daha güvenli olduğu düşüncesiyle sezonluk/aylık/günlük ev veya villa kiralamayı tercih etmiş ve etmektedirler. Önceden münferit rastlanan ev kiralama işi en çok tercih edilen tatil modeli halini almıştır. Genellikle de internetteki aracı platformlar veya emlakçılar vasıtasıyla bu kiralamalar yapılmaktadır. Özellikle Antalya'nın gözde tatil destinasyonlarından olan Kaş ilçemize yaptığım ziyarette5 binin üzerinde kiralık villa olduğu 300'ün üzerinde de aracı platformun bulunduğu, yeni bir iş alanı ve sektör oluştuğubilgisi vatandaşlarımız tarafıma aktarılmıştır.” diyen CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı “Ayrıca kiralamaların ister aracı kurumlar isterse de doğrudan mülk sahipleri tarafından yapılıyor olsun, yıl içerisinde birden fazla kişiye kısa dönemli kiralama yapıldığından ticari kazanç sahibi olarak mükellefiyet tesis ettirildiği, defter tutulduğu, fatura kesildiği, KDV hesaplanıpelde edilen kira geliri ticari kazanç olarak beyan edildiği, burada bir ticari kazanç söz konusu olduğu içinde, kira tutarı üzerinden yüzde 18 oranında KDV hesaplandığı, ancak bunun yanında aynı işi yapan turizm işletme belgeli otel veya pansiyonlara KDV oranı yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulandığı, ayrıcaotel ve pansiyon gibi turizm sektöründe villa kiralayarak aynı konaklama hizmetini sunan işletmelere Turizm işletme belgesi verilmediği de söylenmiştir.” dedi.

Ev veya villa kiralama, turizm sektörüne alternatif bir turizm konaklama sistemi olarak yerini almıştır. Ayrıca otel veya pansiyon konaklamasında göremeyeceğimiz bir şekilde kiracının günlük yiyecek, içecek ve sair ihtiyaçlarını karşılamak için yerel esnaftan yaptığı alışveriş de bölgenin ticari hayatına ciddi ekonomik katkı sağlamaktadır diyen Milletvekili Arı, “Ancak konut sahiplerinin söz konusu kiralama işleminden kaynaklı yıllık yüzde 75'lere varan bir masraflarının olduğu söylenmektedir. Bu konutları kiraya verenler öncelikle kiralama işlemlerini hızlı ve güvenilir hizmet veren profesyonel aracı kurumlar ile gerçekleştirmeyi tercih ettiklerinden yüzde 20 oranında bir komisyon ödemektedirler. Sonrasında konutun bakım ve idamesi ile elektrik ve su masrafları için yüzde 15-20 düzeyinde bir masraflarının olduğu ve son olarak da yüzde 18 KDV'nin içinde olduğu yasal yükümlüklerinin de yüzde 35-40 mertebesine ulaştığı söylenmektedir.” dedi.

Açıklamasını “Kaş ilçemizdeki vatandaşlarımız, aynı sektörde konaklama hizmeti veren villaları kiraya verenler otel ve pansiyonlara uygulanan yüzde 8'lik KDV oranının kendilerine de tatbikini talep etmekte olup bu durumun yörede diğer ekonomik faaliyetleri canlandırıcı etkisinin olacağını belirtmektedirler.” diyerek tamamlayan Arı, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a cevaplaması istemiyle vermiş olduğu yazılı soru önergesinde aşağıdaki soruları yönelterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

1) Aynı sektörde benzer konaklama hizmetini sunan turizm konaklama tesisleri arasındaki
eşitliği bozarak rekabet şartlarının bir kesim lehine değişmesine neden olan farkı KDV
oranlarının uygulanmasının sebebi nedir?
2) Konutlarını kiraya veren mükelleflerinin yukarda özetlenen yakınmalarını dikkate alarak
KDV oranlarını eşitlemeyi düşünüyor musunuz? Bu konuda bir analiz ve değerlendirme
çalışması yapacak mısınız?
3) Bu durumdaki mükellefleri rahatlatacak ilave teşvik ve indirim mekanizmaları getirmeyi
düşünüyor musunuz?

HABER MERKEZİ

Kaynak : akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle